Главна страница
Председник Одељења

Председник Одељења

Митрополит волоколамски Антоније


Председавајући Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије

од 7. јуна 2022. године до даљег

Биографија

Митрополит Антоније (световно Антон Јурјевич Севрјук) рођен је 12. октобра 1984. године у Тверу.


1991–2008

Од 1991. до 1995. године био је ученик средње школе бр. 19 у Тверу. Године 1995. уписао се у образовну установу „Тверски лицеј“, коју је завршио 2002. године са златном медаљом. Још као ученик имао је послушање служитеља олтара и ипођакона у Саборној цркви Васкрсења у Тверу.

Године 2002. уписао се на Санкт-петербуршку духовну академију. Током студирања имао је послушање сарадника на веб-сајту СПбДА и предавача факултативног курса енглеског језика. Редовно је представљао санкт-петербуршке теолошке школе на разним конференцијама и семинарима.

Године 2006. учествовао је на семинару омладинске организације „Синдесмос“ у Бриселу.

У периоду од 2004. до 2007. године сваке године је учествовао у раду летњег православног омладинског кампа у Потамитису (Кипар) као преводилац и руководилац рускоговореће делегације.

У октобру 2006. године ректор Санкт-петербуршке духовне академије архиепископ тихвински Константин постригао га је у чтеца у академском храму апостола Светог Јована Богослова.

У марту 2007. године упућен је на праксу на Православни одсек Богословског факултета Универзитета у Јоенсу (Финска). Током студија имао је послушање благочиног цркве Јована Богослова у Богословији Финске Православне Цркве, а у јуну, по повратку у Санкт Петербург, успешно је одбранио дипломски рад на богословији на тему „Есхатологија у светским религијама“.

Дана 17. јуна 2007. године завршио је Санкт-петербуршку духовну академију и добио награду која носи назив митрополита лењинградског и новгородског Никодима (Ротова). Одлуком наставног већа примљен је међу студенте Санкт-петербуршке духовне академије без полагања пријемних испита.

Септембра 2007. године постављен је за приправника у Сектору за информисање Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије. Од октобра 2007. године је помоћник председавајућег ОСЦП-а, митрополита смоленског и калињинградског Кирила (сада Његове Светости Патријарха московског и целе Русије). Септембра 2008. године постављен је за предавача у Смоленској богословији.

2009–2022

Од 5. фебруара 2009. године је лични секретар Његове Светости Патријарха Кирила.

Дана 5. марта 2009. године Његова Светост Патријарх Кирил га уводи у монаштво, дајући му име Антоније, у част преподобног великомученика Антонија валамског у цркви прав. Филарета Милостивог у Патријаршијским одајама храма Тројице-Сергијеве лавре.

Дана 8. марта 2009. године рукоположен је у чин јерођакона од стране Његове Светости Патријарха Кирила у Саборном храму Христа Спаситеља у Москви.

Од априла 2009. до 8. априла 2011. године био је руководилац личног секретаријата Патријарха московског и целе Русије.

Дана 3. априла 2010. године у Саборном храму Христа Спаситеља Његова Светост Патријарх Кирил рукоположио га је у јеромонаха уз полагање надбедреника.

Дана 5. јуна 2010. године дипломирао је на Санкт-петербуршкој духовној академији у првој класи.

Одлуком Светог синода од 22. марта 2011. године („Часопис бр. 32“) постављен је за клирика ставропигијалне парохије Светог Николаја у Риму.

Одлуком Светог синода од 30. маја 2011. године („Часопис бр. 62“) разрешен је дужности клирика храма Светог Николе у Риму и постављен за настојатеља ставропигијалне цркве посвећене великомученици Катарини у Риму.

Дана 12. јула 2011. године указом Његове Светости Патријарха Кирила постављен је за секретара парохија Московске Патријаршије у Италији.

Дана 18. јула 2013. године на служби у Тројице-Сергијевој лаври Његова Светост Патријарх Кирил узвео га је у чин архимандрита.

Дана 7. октобра 2015. године Његова Светост Патријарх Кирил у цркви Филарета Милостивог у Патријаршијским одајама храма Тројице-Сергијеве лавре пострижен је у мантију са именом Антоније у част Светог Антонија Римљанина.

Одлуком Светог Синода од 22. октобра 2015. године („Часопис бр. 62“) изабран је за епископа богородског, викара Патријарха московског и целе Русије, са задатком да се стара о парохијама Московске Патријаршије у Италији, и постављен је за шефа Канцеларије Московске патријаршије за институције у иностранству.

Именован је за епископа 23. октобра 2015. године у Саборном храму Ваведења Оптинске пустиње. Хиротонисан је 26. октобра на Литургији у Новодевичјем манастиру у Москви. Богослужења је предводио Његова Светост Патријарх Кирил.

Указом Његове Светости Патријарха Кирила од 28. октобра 2015. године постављен је за настојатеља храма Рођења Јована Крститеља на Пресни у Москви.

Одлуком Светог Синода од 24. децембра 2015. године („Часопис бр. 89“) уврштен је у састав Врховног Савета Цркава Руске Православне Цркве.

Одлуком Светог Синода од 29. јула 2017. године („Часопис бр. 52“) разрешен је дужности управитеља италијанских парохија Московске Патријаршије и настојатеља ставропигијалне цркве великомученице Катарине у Риму. Синод одлучује да носи титулу „звенигородски“.

У септембру–децембру 2017. године постаје привремени управитељ Епархије берлинске.

Одлуком Светог Синода од 28. децембра 2017. године („Часопис бр. 116“) постављен је за управитеља Епархије бечко-аустријске и будимпештанско-мађарске са титулом „бечки и будимпештански“, задржавајући место шефа Канцеларије Московске Патријаршије за институције у иностранству. Такође, одлуком Синода поверена му је привремена управа парохијама Московске Патријаршије у Италији.

Дана 1. фебруара 2018. године на Литургији у Саборном храму Христа Спаситеља у Москви Његова Светост Патријарх Кирил уздигао га је у чин архиепископа.

Одлуком Светог Синода од 15. октобра 2018. године („Часопис бр. 77“) ослобођен је привремене управе парохијама Московске Патријаршије у Италији.

Одлуком Светог Синода од 30. маја 2019. године („Часопис бр. 49“) постављен је за преосвећеног Патријаршијског егзарха корсунског и западноевропског, привременог управитеља парохијама Московске Патријаршије у Италији, а ослобођен управљања Епархијом бечко-аустријском и будимпештанско-мађарском, док је задржао место шефа Канцеларије Московске Патријаршије за институције у иностранству.

Дана 31. маја 2019. године, на Литургији у саборном храму Васкрсења Господњег у Новодевичијем манастиру у Санкт Петербургу, Његова Светост Патријарх Кирил уздигао га је у чин митрополита.

Одлуком Светог Синода од 7. јуна 2022. године („Часопис бр. 61“) именован је за председавајућег Одељења за спољне црквене послове и сталног члана Светог Синода Руске Православне Цркве са титулом „волоколамски“, задржавајући управљање Патријаршијским егзархатом Западне Европе и место шефа Канцеларије Московске Патријаршије за институције у иностранству, док је ослобођен управљања Корсунском епархијом.

Председавајући ОСЦП-а започео посету Индији

22.02.2024

Председавајући ОСЦП-а саслуживао Антиохијском Патријарху на Литургији у Подворју Руске Цркве у Дамаску

28.01.2024

Почела радна посета митрополита волоколамског Антонија Сирији

27.01.2024

Председавајући ОСЦП-а упутио честитку Његовој Светости Патријарху српском Порфирију поводом дана сећања на Светог Саву

27.01.2024

Председавајући ОСЦП-а честитао Његовој Светости Патријарху српском Порфирију крсну славу

20.01.2024

Синод истакао значај даљег развоја пријатељских односа између Руске Православне Цркве и Асирске Цркве Истока

27.12.2023

Његова Светост Патријарх Кирил председавао заједничким заседањем Светог Синода и Врховног Црквеног Савета

26.12.2023

Председавајући ОСЦП-а учествовао на Генералном састанку Комисије Руске Федерације за Унеско

22.12.2023

Председавајући ОСЦП-а учествовао на отварању изложбе „Украшавање храма Светог Саве у Београду“

19.12.2023

Председник Русије В. В. Путин и Патријарх Кирил наступили на XXV састанку Светског руског народног сабора

28.11.2023

Руском дипломати уручена Патријаршијска награда

15.11.2023

Делегација Српске Православне Цркве посетила ОСЦП

08.11.2023

Председавајући Одељења за спољне црквене послове допутовао у Јапан

20.10.2023

Председавајући ОСЦП-а састао се са представницима Руске Православне Цркве, који су протерани из Бугарске

25.09.2023

Председавајући ОСЦП-а састао се са амбасадором Ирака у Русији

30.08.2023

У Руској Православној Цркви забринути за судбину хришћанских светиња на Косову

04.10.2021

Митрополит Иларион: Прелазак на латиницу био би културни шок за многе Украјинце

19.09.2021

Митрополит Иларион: Цариградски Патријарх тежи ка посебним привилегијама налик папским

19.09.2021

Митрополит Иларион: Нападом на Украјину Патријарх Вартоломеј је испунио политичко наређење

13.09.2021

Митрополит Иларион: Срамна посета Патријарха Вартоломеја Украјини показала је свету плодове његових дела

06.09.2021

У Руској Православној Цркви забринути за судбину хришћана који су остали у Авганистану

06.09.2021

Митрополит Иларион: данас је хришћанство најпрогоњенија религија на планети

01.08.2021

Митрополит Иларион: Дан Крштења Русије је празник читаве вишемилионске Руске Православне Цркве

31.07.2021

Митрополит Иларион: у низу земаља света хришћани се налазе у трагичној ситуацији

18.07.2021

„Покушај Цариграда да уведе папску власт у Православну Цркву довео је до раскола у светском Православљу“

27.06.2021

Митрополит Иларион: састанак лидера Русије и Америке представља корак ка пресецању гордијевог чвора проблема у односима две земље

20.06.2021

Митрополит Иларион упоредио законе о родном идентитету са бајком о голом краљу

13.06.2021

Митрополит Иларион: Русија и САД су одговорне за очување мира у читавом свету

06.06.2021

Митрополит Иларион говорио о документима која ће бити поднета Архијерејском Сабору на разматрање

05.06.2021

Митрополит Иларион: Сваки човек који се родио мора по закону да има право на живот

30.05.2021

Повратна информација

Обележена поља * обавезна су за попуњавање

Послати поруку
Рус Укр Eng Deu Ελλ Fra Ita Бълг ქარ Срп Rom عرب